Lamblióza (Giardióza)

prvok Lamblie střevní (Giardia lamblia)

Lamblióza je celosvětově nejčastější průjmové onemocnění vyvolané prvokem. V České republice je též poměrně běžné, především v podmínkách se sníženou úrovní hygieny a v místech výskytu více osob. Přenáší se požitím znečištěné vody nebo potravinami a hlavním příznakem jsou vodnaté průjmy.

Původce

prvok lamblie střevní (Giardia Lamblia)

Lamblie je parazitický prvok napadající tenké střevo člověka. Způsobuje tzv. lambliózu – nejčastější průjmové onemocnění vyvolané prvokem.

Přenos

V České republice se lamblie vyskytují poměrně často, nejvíce v podmínkách se sníženou hygienou a v prostředí, kde je hodně osob na jednom místě (mateřské školy, dětské tábory apod.). Přenáší se alimentární cestou - požitím znečištěných potravin a vody.

Příznaky a průběh

Inkubační doba tohoto onemocnění je 7-8 dní. Prvoci se ve formě cyst dostávají do dvanáctníku, kde cysty praskají a uvolňují se z nich lamblie. Ty pronikají dál do tenkého střeva a pomocí svých přísavných disků se přichytí na membrány enterocytů (epitelové buňky střevní sliznice). Tím naruší resorpční funkci střeva a také funkci trávicích enzymů. Látky z potravy se tak v organismu nemohou dostat do krevního oběhu vlivem špatného trávení vzniká průjem. Lamblie se na konci tenkého střeva dále množí a vytvářejí cysty, které vycházejí na konci tenkého střeva opět shlukují do cyst a vycházejí ve stolici z těla ven.

Mezi příznaky akutní infekce patří především vodnaté průjmy se zvýšeným množstvím tuků a hlenu ve stolici.

Diagnostika

Diagnostika se provádí vyšetřením lamblie ze vzorku stolice.

Léčba

Při léčbě tohoto průjmového onemocnění se podávají deriváty nitroimidazolu, dále paromomycin a metronidazol.

Zdroje literatury
  • Štork, Jiří et al. Dermatovenerologie. 1. vyd. Praha: Galén, ©2008. xv, 502 s. ISBN 978-80-7262-371-6.
  • Vosmík, František et al. Dermatovenerologie. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1999. 396 s. ISBN 80-7184-633-3.
  • GROSS, Gerd a Tyring, Stephen K. Sexually Transmitted Infections and Sexually Transmitted Diseases. Springer, 2011. ISBN 978-3-642-14662-6.