Lidský herpes virus typ 7

Human Herpesvirus 7 (HHV-7)

Lidský herpesvirus 7 (HHV-7) je jeden z osmi známých členů rodiny Herpesviridae, který infikuje lidi. HHV-7 často působí společně s HHV-6. HHV-7 byl poprvé izolován v roce 1990 z CD4 + T-lynfocytů z periferní krve. Protilátky proti HHV-7 byly detekovány v 95 % normální populace. Více než 75 % bylo infikováno dříve než v šesti letech. Primární infekce HHV-7 u dětí se obvykle objevuje mezi 2. a 5. rokem. To naznačuje, že se infekce vyskytuje po primární infekci HHV-6, která se obvykle objevuje do 2 let věku

Přenos

Virus se šíří prostřednictvím slin.

Příznaky a průběh

Neexistuje žádné dětské onemocnění nebo definovatelný syndrom, který je spojen s akutní HHV-7 infekcí. Jak HHV-6B a HHV-7, stejně jako jiné viry, může způsobit vyrážku roseola infantum u kojenců(za což je zodpovědný spíše virus HHV-6B než HHV-7). Po inkubační době 5-12 dní se objevuje vysoká teplota, onemocnění dýchacích cest, vyrážka, zvracení, průjem, snížený počet lymfocytů a febrilní křeče.

Diagnostika

Diagnostika se provádí na základě klinických příznaků - sérologie (protilátky IgG a IgM metodami imunofluorescence nebo ELISA), kultivace (náročná, na speciálních lymfocytárních půdách), PCR (z různých tkání, nejcitlivější metoda).

Léčba

Žádná formální léčba HHV-7 infekce v současné době neexistuje. Léčí se pouze příznaky probíhajícího onemocnění. Virus po nákaze dál přetrvává v organismu.

Zdroje literatury
  • Frenkel, N; Schirmer, EC; Wyatt, LS; Katsafanas, G; Roffman, E; Danovich, RM; June, CH (1990). "Isolation of a new herpesvirus from human CD4+ T cells". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 87 (2): 748–52.
  • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC53343/