Hepatitida A

Hepatitis A Virus (HAV)

Tento virus je původcem akutního infekčního onemocnění známého jako „nemoc špinavých rukou“. Hepatitida A má pouze akutní průběh, inkubační doba se pohybuje od 15 do 30 dnů. Jedná se o zánět jater s projevy běžné chřipky. Zcela typickým znakem je žloutenka, která se projevuje žlutým zabarvením kůže, nehtů a očního bělma.

Původce

Hepatitis A Virus (HAV)

Hepatitis A Virus patří mezi Picornaviridae a je původcem akutního infekčního onemocnění známého jako „nemoc špinavých rukou“.

Přenos

HAV se přenáší fekálně – orální cestou (špinavýma rukama) nebo kontaminovanými potravinami. Významnou měrou přispívá nedostatečná osobní hygiena.

Rizikovými skupinami pro toto onemocnění jsou děti předškolního a školního věku, mladí dospělí do 35 let a cestovatelé. Ve zvýšeném riziku nákazy jsou také lidé vykonávající určitá povolání, např. zdravotníci, vychovatelé a učitelé, vojáci, policisté apod.

Příznaky a průběh

Hepatitida A má pouze akutní průběh, inkubační doba se pohybuje od 15 do 30 dnů. Jedná se o zánět jater s projevy běžné chřipky (zvýšená teplota, bolesti svalů a kloubů, nevolnost, zvracení, nechutenství). Zcela typickým znakem je žloutenka, která se projevuje žlutým zabarvením kůže, nehtů a očního bělma. Vzniká kvůli nedostatečné práci jater, která nejsou schopna dostatečně zpracovat bilirubin (žlučové barvivo) z krve. Žloutenka je tedy projevem hepatitidy, nikoliv označením pro celou chorobu.

Diagnostika

Hepatitida A se diagnostikuje podle klinických příznaků a krevních testů. Zánět jater je naznačen zvýšenou hladinou jaterních enzymů a bilirubinu v krevní plazmě. Průkaz samotného HAV se provádí sérologicky, tedy podle přítomnosti protilátek v krvi pacienta.

Léčba

Léčba hepatitidy A je pouze podpůrná. Je třeba vytvořit takové podmínky, aby mohl organismus úspěšně bojovat s viry. Doporučuje se klid na lůžku, samozřejmostí je alkoholová abstinence a jaterní dieta. Lze také předepsat léky chránící jaterní buňky a podporující jejich obnovu (hepatoprotektiva) a vitamíny.

Proti hepatitidě A existuje očkování a různé druhy vakcín – Avaxim, Epaxal, Havrix, Twinrix. Mohou ho podstoupit děti od jednoho roku a více. Provádí se ve dvou dávkách, kdy se druhá dávka aplikuje po 6-12 měsících.

Zdroje literatury
  • Štork, Jiří et al. Dermatovenerologie. 1. vyd. Praha: Galén, ©2008. xv, 502 s. ISBN 978-80-7262-371-6.
  • Vosmík, František et al. Dermatovenerologie. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1999. 396 s. ISBN 80-7184-633-3.
  • GROSS, Gerd a Tyring, Stephen K. Sexually Transmitted Infections and Sexually Transmitted Diseases. Springer, 2011. ISBN 978-3-642-14662-6.