Bartonellóza

bakterie Bartonella henselae, Bartonella quintana

Bartonellóza je infekční onemocnění nejčastěji způsobené bakterií Bartonella henselae nebo Bartonella quintana. Bartonellóza se někdy označuje jako tzv. nemoc kočičího škrábnutí, protože je škrábnutím od kočky velmi často přenášena.

Původce

bakterie Bartonella henselae, Bartonella quintana

Bartonellóza je onemocnění způsobené nejčastěji bakterií Bartonella henselae, která přežívá v psích nebo kočičích blechách. Může působit řadu potíží, z nichž k nejzávažnějším patří zánět srdeční výstelky, onemocnění cév a jater. V našich končinách se v menší míře může také vyskytovat příbuzná bakterie Bartonella quintana.

Přenos

Bartonella henselae přežívá v organismu blech žijících v srsti koček a psů - k přenosu bakterie na člověka dochází při poškrábání zvířecím drápkem. Proto se tato infekce nejčastěji vyskytuje u chovatelů koček a psů, kteří přichází do kontaktu s těmito zvířaty každý den. Bartonella quintana žije v těle lidské vši. Setkáme se s ní velmi často v komunitách, kde jsou špatné hygienické podmínky, např. mezi bezdomovci.

Příznaky a průběh

Zhruba 5–10 dní po setkání s infekcí se mohou objevit puchýřkovité léze na kůži v místě vstupu infekce. Mezi další symptomy bartonellózy patří zvýšená tělesná teplota, únava, malátnost, bolesti kloubů a svalů či zvětšené uzliny. Přechod bartonellózy do chronické formy není příliš běžný, může k němu dojít především u jedinců s oslabeným imunitním systémem.

Diagnostika

Infekce bakteriemi Bartonella henselae i Bartonella quintana se stanovuje nejčastěji sérologicky ze vzorku krve (nepřímý průkaz). Méně často se provádí mikroskopické vyšetření jako přímý průkaz přítomnosti bakterie.

Léčba

V léčbě bartonellózy se používají antibiotika, především azitromycin. Účinné jsou i některé další skupiny, např. penicilinová antibiotika, cefalosporiny nebo tetracykliny.

Zdroje literatury
  • Štork, Jiří et al. Dermatovenerologie. 1. vyd. Praha: Galén, ©2008. xv, 502 s. ISBN 978-80-7262-371-6.
  • Vosmík, František et al. Dermatovenerologie. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1999. 396 s. ISBN 80-7184-633-3.
  • GROSS, Gerd a Tyring, Stephen K. Sexually Transmitted Infections and Sexually Transmitted Diseases. Springer, 2011. ISBN 978-3-642-14662-6.