Ureaplazmatická infekce

bakterie Ureaplasma parvum

Toto onemocnění se přenáší pohlavním stykem a během těhotenství z matky na plod. U většiny nakažených se nevyskytnou žádné potíže, pokud však dojde ke komplikacím, jsou spojené se zánětem močové trubice, záněty nadvarlat či prostaty u mužů a se záněty močové trubice a cervixu(děložního hrdla) u žen. U těhotných pacientek se mohou v souvislosti s touto infekcí vyskytnout zdravotní komplikace pro dítě. Zejména pro předčasně narozené děti znamená infekce tímto patogenem výrazné riziko.

Původce

bakterie Ureaplasma parvum

Ureaplasma parvum je gramnegativní bakterie patřící mezi mykoplazmata, která se vyznačují absencí buněčné stěny. Od častější Ureaplasma urealyticum je ji možno odlišit pouze na základě molekulárních analýz, jako je polymerázová řetězová reakce (PCR). Lze ji nalézt jako součást genitální flóry mužů i žen, a to u 80 % lidí žijících aktivním sexuálním životem.

Přenos

Přenáší se především pohlavním stykem, ale k nákaze může dojít i během orálního sexu. U těhotných pacientek hrozí přenos infektu z matky na dítě.

Příznaky a průběh

U většiny nakažených lidí se nevyskytují žádné obtíže, ale za určitých okolností může dojít k rozvoji tzv. ureaplazmatické infekce, jejíž příznaky se mírně liší u obou pohlaví.

Muži

Ureaplasma parvum je méně častým patogenem než U. urealyticum. Infekce tímto patogenem postihuje zejména mužské pohlaví. Nemá výrazně odlišné klinické projevy, v porovnání s příbuznou U. urealyticum, proto se jejich klinické příznaky překrývají. Mezi nejčastější komplikace u mužů patří tedy nespecifický zánět močové trubice, dále zánět varlete, nadvarlete či prostaty. Podle některých studií má bakterie vliv i na stavbu a pohyblivost spermií, a může tak způsobit až neplodnost. Subjektivně se objevují bolesti při močení či nepříjemné pocity v okolí močové trubice.

Ženy

U žen se Ureaplasma parvum projevuje pouze vzácně. Infekce je stejně jako u mužského pohlaví dávána do souvislosti spolu s U. urealyticum a její průběh je charakterizován vaginálním dyskomfortem, který je doprovázen bělavým výtokem a lehkým zápachem. Může se objevit i pálení během močení. K větším komplikacím se řadí zánět vejcovodů a děložní sliznice, dále také zánět plodových obalů u těhotných nebo PID (zánětlivé onemocnění orgánů malé pánve).

Kvůli přenosu bakterie z matky na plod během gravidity hrozí spontánní potraty, předčasné porody či porody dětí s nízkou váhou. U novorozenců se může vyskytnout pneumonie (zápal plic) či infekce centrálního nervového systému, případně může infekce vygradovat do život ohrožující septikémie.

Diagnostika

Diagnóza je prokázána podle pozitivního kultivačního vyšetření za pomoci speciálních odběrových setů pro stěry z močové trubice. Rozlišení od druhu Ureplasma urealyticum je možné pouze na základě polymerázové řetězové reakce. Ureaplasma se také detekuje sérologicky z krve.

Léčba

K léčbě pomocí antibiotik nelze použít penicilin a cefalosporiny z důvodu absence buněčné stěny. Mezi účinná antibiotika patří doxycyklin či azitromycin. Alternativu představuje erytromycin, fluorochinolony a klindamycin.

Zdroje literatury