Mykoplazmová infekce, mykoplazmata

bakterie Mycoplasma genitalium

Mycoplasma genitalium je pohlavně přenosná bakterie. Je jedním z nejčastějších původců negonokokové uretritidy mužů do věku 35 let. U žen způsobuje infekce pohlavního ústrojí a může vést k neplodnosti. Část mužské i ženské populace je jen přenašečem této bakterie a nemá žádné zdravotní obtíže.

Původce

bakterie Mycoplasma genitalium

Mycoplasma genitalium je gramnegativní bakterie z rodu Mycoplasmataceae.

Všechny bakterie z tohoto rodu patří mezi nejmenší žijící organismy na Zemi. Vyznačují se také tím, že nemají utvořenou buněčnou stěnu. Tomu musí být přizpůsobena diagnostika a následná léčba.

Přenos

Mykoplazmová infekce se přenáší nechráněným pohlavním stykem včetně styku orálního. Pokud je nakažená těhotná žena, hrozí infekce plodu během těhotenství nebo během porodu.

Příznaky a průběh

Infekce Mycoplasma genitalium je v 15-20 % původcem negonokokové uretritidy (zánět močové trubice) mužů do 35 let věku. Projevuje se výtokem z močové trubice, pálením při močení, zarudlým ústím močové trubice, případně svěděním. Neléčený zánět se může šířit na prostatu a nadvarle. Dochází k zarudnutí šourku, který je na pohmat bolestivý. V krajním případě může dojít k zajizvení tkáně a tím k neplodnosti.

Ženy, pokud jsou Mycoplasmou genitalium nakažené, zdravotní obtíže většinou nemívají. Menší procento žen je ohroženo vznikem mukopurulentní cervicitidy (hnisavý zánět děložního čípku) projevující se hnisavým výtokem z pochvy, svěděním a bolestí při pohlavním styku. Neléčená infekce se může šířit na vejcovody a další struktury pohlavního ústrojí, což vede k rozvoji infekce malé pánve (tzv. PID - pelvic inflammatory disease). Chronická infekce může způsobit neplodnost.

V průběhu těhotenství může dojít k infekci plodové vody (chorioamnionitida), která ohrožuje plod rozvojem sepse a vznikem novorozeneckých infekcí u dětí nakažených matek - pneumonie (zápal plic) nebo meningitidy (zánět mozkových blan).

Pacienti s poruchou imunity jsou ohroženi infekcemi dalších orgánů, např. kloubů, srdce nebo plic

Diagnostika

Infekci Mycoplasma genitalium diagnostikujeme ze vzorku moči, stěrů děložního čípku nebo vaginy za použití laboratorní metody PCR. Sérologická diagnostika protilátek se příliš neužívá.

Léčba

K léčbě této infekce používáme antibiotika, která nasazujeme minimálně na 7 dní. Nejvhodnější jsou tetracyklinová antibiotika, v případě vzniku rezistence volíme klindamycin nebo fluorochinolony.

Zdroje literatury
  • Štork, Jiří et al. Dermatovenerologie. 1. vyd. Praha: Galén, ©2008. xv, 502 s. ISBN 978-80-7262-371-6.
  • Vosmík, František et al. Dermatovenerologie. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1999. 396 s. ISBN 80-7184-633-3.
  • GROSS, Gerd a Tyring, Stephen K. Sexually Transmitted Infections and Sexually Transmitted Diseases. Springer, 2011. ISBN 978-3-642-14662-6.